UPUTSTVO ZA KORIŠĆENJE

- PROPIS SOFT Online -

1. UVODNI DEO

Čestitamo, na vašem izboru da koristite pravno izdanje PROPIS SOFT Online.

Kako bi licencna kopija Vašeg programskog paketa PROPIS SOFT Online pravilno funkcionisala, neophodno je da obavezno pročitate ovo uputstvo i da se u potpunosti pridržavate istog. Time izbegavate eventualne probleme u radu i dobijate sve izvanredne prednosti koje ovaj proizvod sadrži. Za sve eventualne nejasnoće nakon pročitanog uputstva i dodatne informacije u vezi funkcionisanja programa, na raspolaganju vam je naša služba za korisničku podršku.


Bez obzira što je upotreba programa PROPIS SOFT Online izuzetno jednostavna, neophodno je Vaše najosnovnije poznavanje rada na računaru. Kako biste maksimalno iskoristili sve prednosti koje ovaj programski paket sadrži i uživali u radu, neophodno je vaše početno zalaganje i osnovno upoznavanje načina funkcionisanja i pretrage baze.

Zadovoljstvo i uspeh u radu želi vam vaš PROFI SISTEM !

2. LEGENDA

Poštovani korisnici, na ovom mestu ćemo dati objašnjenja pojedinih oznaka tekstova sa kojima ćete se susretati u programu, kako bi se izbegli svi eventualni nesporazumi i otklonile nedoumice i dileme u daljem radu.

Oznaka

Tip teksta


propis je važeći i postoji tekst u bazi programa


propis je važeći ali ne postoji tekst u bazi programa


propis je nevažeći i postoji tekst u bazi programa


propis je nevažeći i ne postoji tekst u bazi programa


predlog zakona


sudska praksa


službeno mišljenje


modeli i obrasci


komentari napomene


komentar*


odgovori na najčešća pitanja*

* Poslednje dve oznake tiču se teksta komentara i odgovora na najčešća pitanja koji su sastavni deo specijala.

3. NASLOVNA STRANA PROGRAMA

Opcije koje se nalaze u zaglavlju programa sa leve strane:


Opcije koje se nalaze u zaglavlju programa sa desne strane:


Centralizovana pretraga

Centralizovana pretraga omogućava pretragu kompletne baze podataka obuhvatajući sve propise, sudsku praksu, službena mišljenja kao i modele i obrasce. Pretraga se vrši isključivo po naslovu, po svim rečima koje ste upisali u polje, bez obzira na njihov redosled. Ne morate uneti cele reči, na primer: upišite zak par post i kliknite na lupu ili Enter na tastaturi. Kao rezultat pretrage dobićete listu naslova koji u sebi sadrže sve upisane reči bez obzira na njihov redosled u nazivu. Prva i treća kolona govore o kom tipu teksta se radi s tim da se prvo na listi ispisuju propisi pa sudska praksa i službena mišljenja pa tek onda obrasci. U zaglavlju liste omogućeno je uređivanje liste te možete određeni tip teksta eliminisati i skoncentrisati se samo na određene rezultate pretrage. Ukoliko odčekirate jedan ili više tipova teksta svaka naredna pretraga će izostaviti te tipove. Kako biste ih vratili tj. obuhvatili ih pretragom, jednostavno ih ponovo čekirajte.


Centralizovana pretraga služi za brzo pretraživanje onda kada znate naziv teksta koji tražite ili u slučajevima kada niste sigurni da li se radi o propisu ili sudskoj praksi/službenom mišljenju ili modelu pa želite jednom pretragom da obuhvatite sve.

Za detaljniju pretragu u okviru jednog od ponuđenih tipova teksta ipak preporučujemo detaljniju pretragu koja se nalazi u svakom od postojećih modula koji se odnose na željeni tip. Tu možete pretraživati i po ostalim kriterijumima koji Vam mogu pomoći da dođete do onoga što želite.

3.1 Propisi Alarm

Rubrika Propisi Alarm ima za cilj da Vas pravovremeno obaveštava o svim aktuelnim promenama propisa koje želite da pratite ili su Vama od posebne važnosti. To mogu biti i grupe propisa iz oblasti Vašeg interesovanja. Obaveštenja koja Vam stižu, zapravo su novoobjavljeni propisi ili njihove izmene, tekstovi sudske prakse, službenih mišljenja, kao i modeli i obrasci koji su u vezi sa zakonima koje odaberete da pratite.

Dakle, za praćenje je dovoljno da obeležite jedan Zakon, a kao rezultat dobijaćete sve novine u vezi sa njim i to: prečišćen tekst tog zakona ukoliko je objavljena njegova izmena ili je došlo do prestanka važnosti istog, tekst svakog njegovog podzakonskog akta ukoliko je takav novoobjavljen ali isto tako i prečišćen tekst svake izmene podzakonskog akta ili prestanak važnosti, kao i mnogobrojni tekstovi aktuelne sudske prakse, službenih mišljenja i modeli i obrasci koje naša redakcija dodaje u bazu, a koji su u vezi sa pratećim zakonom.

3.1.1 Uključivanje zakona za praćenje kroz rubriku Propisi Alarm

Rubrika Propisi Alarm je sastavni deo naslovne strane a možete je pozivati sa bilo koje lokacije u programu birajući drugu ikonicu u gornjem levom meniju.


Princip rada: Koristeći pretragu ili putem oblasti otvorite tekst željenog zakona. Ispod panela a iznad samog naslova teksta, klikom na opciju Započnite praćenje ovog zakona uključite ovaj zakon za praćenje kroz alarm. Nakon toga putem prečice za Alarm koja se nalazi u gornjem levom meniju otvorite rubriku Propisi Alarm i proverite poslednju karticu koja nosi naziv Pratim. Zakon koji ste odabrali pojaviće se na listi za praćenje. To znači da će se sve što je povezano sa ovim zakonom pojavljivati u okviru rubrike Propisi Alarm i to u odeljcima koji su namenjeni za to. Ukoliko se dogodi izmena samog zakona koji pratite ili se objavi ili pak izmeni neki njegov podzakonski akt svi će se grupisani naći u okviru kartice Propisi. Svi novouneti tekstovi sudske prakse i službenih mišljenja ili obrasci koji se odnose na ovaj zakon pojaviće se u karticama predviđenim za tu vrstu podataka. Prva kartica nudi prikaz podataka iz svih ovih kartica grupisanih na jednom mestu.

Napominjemo da možete uključiti više zakona za praćenje. Postupak je identičan.

Opcijom PRIJAVA/ODJAVA u okviru glavnog menija rubrike Propisi Alarm možete se prijaviti na sms ili mail servis čime omogućavate sebi pravovremenu informaciju o najvažnijim promenama i onda kada niste kraj računara i programa. Neophodno je da odaberete o čemu sve želite da vas obaveštavamo sms i/ili mail porukom i da tačno popunite kontakt podatke. SMS i mail će vam stizati uvek kada se detektuje neka promena u vezi zakona koje pratite a tiče se samog zakona ili njegovih podzakonskih akata i eventualno ukoliko ste odabrali tu opciju i o dodatoj sudskoj praksi, službenim mišljenjima i modelima.

3.1.2 Prikaz rezultata u rubrici Propisi Alarm


Pretpostavimo da su se nakon uključivanja željenog Zakona, desile izvesne promene. Kada se prvi put nakon izmena ulogujete u program obratite pažnju na rubriku Propisi Alarm. Broj pored samog naziva Propisi Alarm govori o tome koliko je promena detektovano. Ovaj broj zapravo predstavlja novine u alarmu koje još uvek niste pročitali. Ukoliko je broj 0 znači da nema novina u vezi propisa koje pratite. (U primeru na slici detektovano 3 novih/imenjenih propisa)

Kartica Sve (na slici) se inače automatski otvara po pozivanju rubrike ili po logovanju u program te odmah možete primetiti da su se na listi pojavili izvesni naslovi. U okviru ove kartice pored ikonica i naziva teksta prikazana je kolona gde je naglašeno o kojoj vrsti teksta je reč, da li je to propis ili sudska praksa odnosno model. Poslednja kolona predstavlja informaciju o datumu kada se desila promena nad tim tekstom.

Radi preglednosti možete se služiti i ostalim karticama u okviru kojih su klasifikovani ovi podaci. Ako vas zanimaju samo propisi možete ih pregledati i u okviru kartice Propisi. Ovde imate dodatnu kolonu Glasilo na osnovu koje možete zaključiti da li se radi o novom propisu tj. podzakonskom aktu ili se desila izmena postojećeg. Kartica Sudska praksa i službena mišljenja i Modeli i obrasci sadrži dodatne informacije o novounetim tekstovima za razliku od kartice Propisi. Napominjemo da se u koloni Datum unosa nalazi datum kada je ovaj tekst obrađen i unet u bazu i treba ga razlikovati od datuma koji je prikazan u ostalom delu programa kada su tekstovi sudske prakse i službenih mišljenja u pitanju jer se taj datum odnosi na zvaničan datum donošenja presude ili mišljenja.

Svaki od novih tekstova koji se pojavi na listi predstavljen je crvenom bojom koja je ujedno i oznaka nepročitanog teksta. Da otvorite tekst i pročitate dovoljno je da klikom odaberete željeni naslov i tekst će se otvoriti odmah ispod rubrike Propisi Alarm. Svaki otvoren tekst promeniće boju i u alarmu će se prikazivati crnom bojom i pritom ga smeštati redom ispod nepročitanih naslova.

3.1.3 Isključivanje zakona sa liste praćenja u rubrici Propisi Alarm

Ukoliko želite da sa liste za praćenje uklonite neki od zakona možete to učiniti na dva načina.

1. Prvi način je direktno iz rubrike Propisi Alarm. Otvorite poslednju karticu Pratim i u prvoj koloni čekirajte kućicu ispred naziva onog zakona koji ne želite dalje da pratite. Kada to uradite u zaglavlju odaberite opciju Ukloni i iz padajućeg menija odaberite podopciju Obeležene. Zakon će nestati sa liste i na dalje se neće uzimati u obzir kada je alarm u pitanju. Putem opcije Ukloni i podopcije Sve vrši se isključivanje svih propisa sa liste za praćenje.

2. Drugi način: U odeljku Propisi putem Pretrage pronađite zakon koji želite da isključite iz praćenja. Otvorite tekst zakona a onda u ispod sivog panela a iznad naslova teksta kliknite na zelenu opciju Ovaj zakon se prati i odgovorite potvrdno na dato pitanje. Nakon toga opcija se vraća u početno stanje te se možete kasnije i predomisliti i uključiti zakon ponovo.

Napominjemo da će uklanjanje zakona sa liste za praćenje prouzrokovati brisanje sa liste i svih tekstova koji se na njega odnose a koji su se našli u alarmu bilo da ste ih pročitali ili ne.

3.1.4 Uklanjanje teksta sa liste rezultata u rubrici Propisi Alarm

Kada je lista dobijenih rezultata u pitanju, radi preglednosti i boljeg praćenja budućih izmena, preporučujemo da je uređujete i sa liste alarma uklanjate pročitane tekstove kako ne bi došlo do nagomilavanja a samim tim i nepreglednosti. Uklanjanje sa liste alarma podrazumeva brisanje SAMO SA LISTE ALARMA, a tekst uvek ostaje u bazi.

Princip je sledeći: čekirajte kućicu ispred naziva onih koje želite da uklonite sa liste i odaberite opciju Ukloni i potom podopciju Obeležene.

Podopcija Pročitane služi za uklanjanje svi pročitanih tekstova sa prikazane liste i pritom ne morate vršiti čekiranje. Napominjemo da uklanjanje teksta u okviru kartice SVI prouzrokuje uklanjanje teksta i sa ostalih kartica gde se tekst pojavljuje. Opcija Ukloni i podopcija Sve služi sa uklanjanje celokupne prikazane liste.

VAŽNA NAPOMENA: Brisanje sa liste u rubrici PROPISI ALARM, odnosi se samo na tu listu u i ne znači brisanje teksta iz baze programa. Svaki od tih tekstova možete pronaći standardnom pretragom u okviru odeljka kome dati tekst pripada.

3.2 Skrećemo pažnju/Važna obaveštenja

Rubrika Skrećemo pažnju/Važna obaveštenja sastavni je deo naslovne strane programa i nalazi se odmah ispod rubrike Propisi alarm. Možete je pozivati sa bilo koje lokacije u programu birajući ikonicu iz glavnog menija:


Rubrika Skrećemo pažnju predstavlja svojevrstan podsetnik na propise koji su tek stupili na snagu, propise čija primena uskoro počinje ili one koji prestaju da važe. Takođe upućujemo i na važna mišljenja ministarstva, sudsku praksu, važne informacije, komentare propisa kao i druge aktuelne teme koji se nalaze na sajtu http://www.pravniportal.rs/ . Direktno iz ove rubrike možete otvarati tekstove ili linkove na koje se date informacije odnose.


U odnosu na Rubriku Skrećemo pažnju, rubrika Važna obaveštenja obuhvata:

• isključivo obaveštenja od najvećeg pravnog značaja za korisnike programa - o početku ili prestanku primene onih propisa koji iz osnova menjaju do tada propisana prava, obaveze, ovlašćenja iili odgovornosti.

• obaveštenja o onim odlukama, mišljenjima, shvatanjima sudova, ministarstava i drugih organa u kojima su po prvi put zauzeti stavovi o određenom pravnom insitutu ili kojima je izmenjen dotadašnji stav, odnosno dato novo tumačenje najvažnijih odredaba Zakona i drugih propisa.

• i druga najvažnija obaveštenja.

Ovde postoje tasteri gde možete štiklirati opciju ako želite da aktivirate odnosno deaktivirate neku od dve opcije, ukoliko Vam je potrebno da se posvetite samo jednoj rubrici.

Obe rubrike uređuje naša pravna redakcija.

3.3 Korisnička podrška

Svi pretplatnici na paket Propis Soft Online mogu računati na Korisničku podršku. Na raspolaganju su Vam:

1. Tehnička podrška - za sva pitanja u vezi programa a tiču se načina aktivacije i korišćenja programa.

2. Sugestije – za sve predloge koji mogu doprineti poboljšanju kako programa tako i usluga.


Možete nam se obratiti na više načina:

- Direktno iz programa slanjem poruke putem opcije u gornjem levom meniju koja nosi naziv Korisnička podrška a predstavljena je ikonicom „telefonska slušalica“. U okviru ove opcije odaberite u padajućem meniju kome se obraćate a nakon toga otkucajte pitanje i pošaljete. Odgovor ćete dobiti u najkraćem roku a u okviru radnog termina od 8 do 16h. Sami možete naglasiti na koji način želite da vam odgovorimo te će odgovor u skladu sa tim stići putem e-mail-a ili će vas neko iz službe tehničke podrške pozvati. Na pitanja poslata posle 16h biće odgovoreno sutradan posle 8h.

- Drugi način na koji nam se možete obratiti je putem navedenih brojeva telefona.

Takođe nam se možete obratiti i slanjem dopisa na fax 026/642-500 ili na adresu Profi Sistem Com, Mostarska 104, 11300 Smederevo sa naznakom za Korisničku podršku. Obavezno naglasite na koji način želite da vas kontaktiramo.

4. OSNOVNI LEVI MENI PROGRAMA

Celokupna baza podataka podeljena je na tri osnovna modula: Propisi, Sudska praksa i službena mišljenja i Modeli i obrasci a koji ujedno čine osnovni (levi) meni programa. Svaki od pomenutih modula imaju pregled podataka po Oblastima i mogućnost Pretrage.


Pored navedenih modula sastavni deo levog menija programa je Korisnička baza (detaljnije u odeljku 4.4), Kalkulator sudskih taksi (detaljnije u odeljku 4.5) i Specijal.

Samo korisnici specijal verzije programa u levom meniju imaju prikazan Specijal. Trenutno su u ponudi sledeći specijali: Javne nabavke (slika ispod), Stečaj, Prosvetni pravni savetnik i Upravni postupak. Svaki specijal sadrži propise, sudsku praksu, službena mišljenja, modele i obrasce ali isto tako i stručne komentare i odgovore na najčešće postavljena pitanja, koji se odnose na tematiku specijala i to sve na jednom mestu sa omogućenim prikazom po oblastima, pretragom i korisnim linkovima.

4.1 Propisi

Program sadrži bazu od preko 17.000 propisa što uključuje sve važeće propise u Republici Srbiji bez obzira na period objavljivanja uključujući određene zakone još iz XIX veka, takođe propise prethodnih republika, AP Vojvodine, propise grada Beograda, Novog Sada, Niša, Kragujevca, Sremske Mitrovice, Smedereva, Valjeva, Užica, Čačka, Zrenjanina, Subotice, Pančeva, Kraljeva, Kruševca, Jagodine, Leskovca, Vranja, Novog Pazara, Šapca, Bogatića, Loznice, Sombora, Zaječara, veliki broj nevažećih propisa kao i onih čije se odredbe i danas primenjuju, počev od perioda Kneževine Srbije, preko Kraljevine Srbije i Kraljevine Jugoslavije, pa do danas (primer: Srpski građanski zakonik iz 1844.godine). Pored prethodno navedenog obuhvaćeno je i praćenje predloga zakona koji se nalaze u skupštinskoj proceduri.

Pristup celokupnoj bazi propisa omogućeno je putem prve opcije levog menija programa koji nosi naziv Propisi. U okviru Propisa nalaze se tri celine u vidu kartica: Oblasti, Pretraga i Glasila. Dok Oblasti i Pretraga predstavljaju dva vida pretraživanja baze propisa, Glasila pružaju dodatne informacije o glasilima u kojima su propisi objavljeni.

Na slici je dat prikaz levog menija i sve tri celine koje se nalaze u okviru opcije Propisi.




Oblasti – automatski se prikazuje kada prvi put uđete u propise. U vidu stabla su prikazane oblasti propisa. Svaka od oblasti dalje je podeljena na pripadajuće podoblasti. Klikom na strelicu ispred naziva oblasti (u primeru na slici: Javni prihodi i rashodi) stablo će se dalje razgranati i prikazati podoblasti. Biranjem podoblasti dolazite do liste propisa koji se u željenoj podoblasti nalaze.

Pretraga – druga celina odnosno kartica u okviru koje možete pretraživati bazu propisa birajući ponuđene kriterijume pretrage.

Pored pretrage po naslovu koja dominira na početku, možete koristiti i dodatne opcije za pretragu a koje takođe možete upotrebljavati samostalno ili u kombinaciji. Kombinovanje više kriterijuma pretrage preporučujemo naročito onda kada kao rezultat dobijete listu koja sadrži veći broj propisa. Posle svake izvršene pretrage a neposredno pre naredne obavezno poništite unete kriterijume kako neki od njih greškom ne bi uticao na naredno pretraživanje.

Glasila – treća kartica u opciji Propisi predstavlja svojevrstan registar svih objavljenih glasila koji su obrađeni i nalaze se u bazi programa. Biranjem vrste glasnika postaju dostupne informacije o brojevima glasila i datumu objavljivanja grupisanih po godinama sa mogućnošću pregleda propisa koji su se u datim brojevima objavili ili izmenili.

Detaljni opis i funkcionalnosti u okviru svake od opisanih kartica možete pogledati u narednim poglavljima.

4.1.1 Oblasti propisa

Celokupna baza propisa podeljena je po oblastima i pratećim podoblastima koji su sastavni deo kartice Oblasti. Rad u okviru ove kartice objasnićemo nad konkretnim primerom.

Krenućemo od pretpostavke da Vas zanima propis ili propisi koji se tiču radnih odnosa.


Odaberite oblast Rad i zapošljavanje tako što ćete kliknuti na strelicu ispred samog naziva. Primetićete kao što je na slici i prikazano da se stablo dodatno proširilo na podoblasti. Od ponuđenih birajte podoblast Radni odnosi (prava i obaveze, kolektivno pregovaranje) klikom na sam naziv.

Kao rezultat sa desne strane menija dobićete listu svih propisa koji ovoj podoblasti pripadaju. U zaglavlju liste će uvek biti naznačeno u kom odeljku programa se nalazite, naziv podoblasti koju ste otvorili i brojno stanje propisa koji se u njoj nalaze.

Lista propisa sadrži kako nazive samih propisa tako i službena glasila u kojima su objavljeni ili pretrpeli izmene. U prvoj koloni prema prikazanim ikonicama možete razlikovati važeće propise od nevažećih a poredak je takav da Vam uvek u prvom planu, na početku liste budu prikazani važeći propisi počevši od Zakona pa zatim redom Uredbe, Pravilnici, Odluke i tako dalje…

4.1.2 Pretraga propisa

Omogućena je pretraga po:

- naslovu ili tekstu propisa,

- oblastima primene propisa

- broju i godini glasila

- vrsti glasila,

- datumu ili periodu objavljivanja glasila

- teritoriji primene propisa,

- tipu propisa,

- statusu propisa,

- datumu ili periodu primene propisa


Pretraga po naslovu. U polje za pretragu po naslovu unesite jednu ili više ključnih reči kada niste sigurni kako se propis tačno zove ili ceo naziv. Klikom na taster Traži kao rezultat dobićete sve propise koji u svom nazivu sadrže „koren“ upisanih reči bez obzira na njihov redosled u nazivu. Ako rezultat koji ste dobili i dalje predstavlja dužu listu možete je suziti dodavanjem dodatnih reči u ovo polje. Objašnjenje: ukoliko reč po kojoj pretražujete ima manje ili jednako 5 karaktera pretraživaće se po tačno toj reči. Međutim ukoliko je reč duža od 5 karaktera pretraga se vrši tako što se reč krati na 5 karaktera i pretražuje po dobijenom „korenu“ reči.

Na slici iznad dat je prikaz pretrage kada još nisu uneti kriterijumi te stoje objašnjenja na poljima a na slici ispod dat je prikaz kada su sva polja popunjena (kriterijumi se odnose na Zakon o radu).


Pretraga po tekstu. U padajućem meniju izaberite opciju Traži u: „TEKSTU“ a zatim u polje ispod unesite jednu ključnu reč ili izraz. Klikom na taster Traži kao rezultat dobićete sve propise koji u svom tekstu sadrže tačno upisanu reč ili izraz. Ako rezultat koji ste dobili i dalje predstavlja dužu listu možete je suziti dodavanjem dodatnih reči u ovo polje.

Na slici ispod dat je prikaz pomenute pretrage. Zadati izraz „Zastarelost izvršenja kazne“ nalazi se u tekstu 12 propisa.


Oblasti propisa. Ovde zapravo imate celokupnu listu oblasti propisa zajedno sa pripadajućim podoblastima identičnu stablu koje je prikazano u okviru prve kartice (objašnjeno u poglavlju 4.1.1 Oblasti propisa). Radi preglednosti Oblasti su prikazane velikim a podoblasti malim slovima. Prisustvo ovog kriterijuma pretrage i u ovom delu zapravo omogućava pretraživanje u okviru svake oblasti ili podoblasti što niste u mogućnosti da činite u okviru prve kartice. Možete birati željenu oblast u padajućem meniju uz kombinaciju sa bilo kojim drugim kriterijumima pretrage.

Broj i godina glasila. Ova dva kriterijuma pretrage mogu se koristiti odvojeno, u kombinaciji jedan sa drugim ili pak u kombinaciji sa bilo kojim drugim kriterijumima. U polje Broj glasila upisujete samo broj u formatu 1, 2, …, 10, 11… dok Godinu izdanja birate sa ponuđene liste godina. Kao rezultat dobićete sve propise koji su objavljeni ili menjani ili pak proglašeni nevažećim u datom broj glasnika.

Vrsta glasila. U vidu padajućeg menija imate mogućnost odabira željenog glasila a koji su obuhvaćeni propisima koji se nalaze u bazi programa. Na primer, biranjem „Sl. Glasnika RS“ dobićete listu svih propisa koji su objavljeni ili su objavljene njihove izmene u ovom glasniku.

Datum ili period objavljivanja glasila. Mogućnost pretraživanja propisa na osnovu datuma objavljivanja glasila u kome su objavljeni. Ukoliko znate konkretan datum obeležite isti u oba polja (Od i Do) a ukoliko niste sigurni u datum možete birati vremenski interval.

Teritorija primene propisa. Podrazumeva podelu na: Republičke, Savezne, Pokrajinske i propise grada Beograda, Novog Sada, Kragujevca, Niša i Sremske Mitrovice.

Tip propisa. Tip propisa je podela na Zakone, Uredbe, Pravilnike, Odluke, Rešenja, Statute, Naredbe, Uputstva i grupu Ostalih propisa te samim tim omogućava sužavanje pretrage na samo onaj tip propisa koji vas zanima.

Status propisa. Pretraga po statusu propisa označava pretragu po važećim ili nevažećim propisima a sadrži i mogućnost pretrage predloga zakona odnosno zakona koji se nalaze u skupštinskoj proceduri.

Datum ili period primene propisa. Mogućnost pretraživanja na osnovu datuma primene propisa. Ukoliko znate konkretan datum obeležite isti u oba polja (Od i Do) a ukoliko niste sigurni u datum možete birati vremenski interval.

Svaki od navedenih kriterijuma pretrage možete koristiti samostalno ili kao kombinaciju sa bilo kojim drugim kriterijumom i to upisivajući parametre ili birajući iste sa već ponuđenih padajućih menija u pretrazi. Na primeru (slika ispod) upotrebljena je kombinacija kriterijuma za pretragu kako bismo došli do Zakona o mirnom rešavanju radnih sporova. U polje za pretragu po naslovu upisana ključna reč „spor“, u polje za vrstu glasila odabran „Sl. Glasnik RS“, za tip propisa „Zakon“ a za status označeno „Važeći“ propis. Kao rezultat dobijena je lista od 30 propisa koji zadovoljavaju navedene parametre gde je lako uočljiv željeni propis. Naravno i ovakav rezultat pretrage možemo suziti dodavanjem još dodatnih parametara. Ovo je naročito olakšavajuća okolnost kada tražite propis koji ima duži naziv ili niste sigurni kako se tačno zove.


Pretraga pruža mnogo mogućnosti bilo da tačno znate šta tražite ili posedujete samo neke od informacija o onome što tražite. Kombinovanjem više kriterijuma pretrage dobijate konkretnije i preglednije rezultate. Savetujemo Vam da obratite pažnju na smisao unetih parametara pogotovo kada koristiti kombinaciju više njih. Pre svake naredne pretrage obavezno poništite unete parametre kako neki od njih greškom ne bi uticao na naredno pretraživanje.

4.1.3 Glasila

Treća kartica pod opcijom Propisi predstavlja svojevrstan šifarnik svih objavljenih glasila koji su obrađeni i nalaze se u bazi programa. U padajućem meniju na listi ponuđenih glasila možete naći: “Sl. Glasnik RS”, “Sl. Glasnik SRS”, “Sl. Glasnik NRS”, “Sl. List APV”, “Sl. Glasnik RS – Prosvetni glasnik”, “Sl. Glasnik SRS – Prosvetni glasnik”, “Sl. Glasnik RS – Međunarodni ugovori”, “Sl. list SRJ”, “Sl. list SFRJ”, “Sl. list FNRJ”, “Sl. list SCG”, “Sl. list DFJ”, “Sl. list SRJ – Međunarodni ugovori”, “Sl. list SFRJ – Međunarodni ugovori”, “Sl. list SCG – Međunarodni ugovori”, “Sl. novine Kraljevine Jugoslavije”, “Sl. list grada Beograda”, “Sl. list grada Novog Sada”, “Sl. list grada Kragujevca”, “Sl. list grada Niša”, “Sl. list grada Sremske Mitrovice” i Službene listove drugih gradova u Srbiji.


Biranjem vrste glasnika u padajućem meniju postaju dostupne informacije o brojevima glasila i datumu objavljivanja grupisanih po godinama. Na slici odabran “Sl. Glasnik RS” i izvršen pregled po broju 70/2018 koji je objavljen dana 21.09.2018. Na listi se nalaze propisi koji su objavljeni u ovom broju a to su oni propisi koji u koloni Glasilo imaju naveden samo birani broj glasnika 70/2018, dok oni propisi čije su izmene objavljene u ovom broju u koloni glasilo imaju pored biranog i ostale brojeve glasnika u kojima su objavljeni i eventualno ranije menjani.

4.1.4 Tekst propisa

U prethodnim poglavljima (4.1.1 Oblasti propisa i 4.1.2 Pretraga propisa) objašnjeno je kako doći do propisa. Kada, koristeći neki od objašnjenih načina pretraživanja, dođete do željenog propisa dovoljan je jedan klik na sam naziv kako biste i otvorili tekst istog.

Svi tekstovi propisa u programu su prečišćeni tekstovi zaključno sa poslednjom objavljenom izmenom ili dopunom. Da bismo na najbolji način objasnili sve mogućnosti vezane za rad sa tekstom uzećemo za primer važeći Zakon o radu.

U tekstu ispod naziva propisa stoji podatak: “Zakon je objavljen u "Sl. glasniku RS" broj 24/2005, 61/2005, 54/2009 , 32/2013 i 75/2014”. To znači da je Zakon o radu objavljen u „Sl. Glasniku RS“ i to u broju 24/2005 a da je imao izmene i dopune u sledećim navedenim brojevima: 61/2005, 54/2009, 32/2013 i 75/2014. Linkovani brojevi glasila 24/2005, 61/2005, 54/2009 i 32/2013 nude mogućnost pregleda istorije propisa. To su zapravo prečišćeni tekstovi propisa zaključno za izmenom koja je objavljena u broju koji je linkovan. Ukoliko je linkovan prvi broj glasnika kao što je to ovde slučaj (24/2005), tekst koji će se otvoriti je zapravo prvoobjavljena verzija datog propisa. Kada poželite da se vratite na glavni prečišćeni tekst propisa dovoljno je poslužite strelicom levo u narandžastom panelu koja vas vraća na prethodno otvarane propise.

Neki od propisa kao što je to slučaj sa Zakonom o radu, postoji i Napomena koja je dodata od strane naše pravne redakcije a koja napominje da se radi o prečišćenom tekstu zaključno sa poslednjom objavljenom izmenom kao i datum od kada počinje njena primena.

U nastavku se nalazi prečišćen tekst propisa.

Na kraju prečišćenog teksta, kao što je to u ovom primeru slučaj, mogu se naći i Članovi čije odredbe nisu ušle u prečišćen tekst. Primer takvih članova možete pogledati na slici ispod. Nakon njih nalazi se originalni tekst poslednje objavljene Izmene ovog propisa.


Takođe važan dodatak koji možete primetiti u tekstu jesu numerisani članovi koji na pojedinim mestima imaju drugačiji prikaz (npr. Član 1). Radi se o linkovanim članovima. Ovako prikazani članovi sadrže povezane akte koji su u vezi sa datim članom. Više o ovome u delu 4.1.6 Veza propisa sa pripadajucim aktima.

Olakšano pronalaženje određene oblasti u sadržaju, akata, prakse, modela ili istorije otvorenog zakona, moguće je preko levog menija prikazanom na slici ispod:


4.1.5 Alatke za rad sa tekstom

Svaki otvoreni tekst poseduje panel za rad sa tekstom koji se sastoji iz dva dela.


Narandžasti panel sadrži tačan naziv propisa čiji je tekst otvoren i ispred toga oznaku da li je on važeći ili ne. Na samom početku ovog panela su strelice koje služe za vraćanje na prethodno otvarane propise. Uvek je dostupna lista od 10 poslednje otvaranih propisa. Na krajnjem desnom delu panela nalaze se opcije koje omogućavaju uvećanje teksta kako bi bio pregledniji za čitanje a isto tako i opciju za umanjenje. Dovoljan je klik na lupu sa oznakom plus kako biste uvećali tekst preko liste propisa ili još jednim klikom da biste tekst otvorili preko celog ekrana. Da biste se vratili u prvobitno stanje dovoljno je da ponovite postupak ali klikom na lupu sa oznakom minus.

Sivi panel sadrži opcije za rad koje se tiču isključivo propisa koji je trenutno otvoren.


Služi za pretragu po tekstu propisa. Dovoljan je jedan klik na ovu opciju i ispod se otvara polje za upis ključne reči ili izraza. Nakon što upišete željenu reč ili izraz kliknite pored na ikonicu lupe kako bi pokrenuli pretragu. U primeru na slici izvršena pretraga izraza “ugovor”. Klikom na lupu vršite selekciju traženog izraza u celom tekstu sa pozicijom na prvi nađeni. Pored polja u koje smo upisali dati izraz nalaze se strelice koje upućuju na smer pretrage. Biramo strelicu na dole kako bi smo se pozicionirali na sledeći pronađeni izraz. Postupak možete ponavljati do kraja teksta odnosno do poslednjeg pronađenog izraza, kada pretraga u biranom smeru prestaje. Ukoliko želite da se vratite na prethodno pronađeni izraz u tekstu birajte strelicu u kontra smeru. Po završetku idite na x kako biste zatvorili pretragu.


Levi od teksta dostupan je Sadržaj teksta u vidu stabla. Stablo je sastavljeno od glava, odeljaka, poglavlja u zavisnosti šta otvoreni tekst sadrži. Kretanjem kroz stablo vrši se pozicioniranje na birani naslov u tekstu.


U primeru na slici odabran podnaslov Uslovi za zasnivanje radnog odnosa a sa desne strane kao rezultat ovog poteza automatski vas pozicionira na taj podnaslov u tekstu propisa.

Ova opcija je dragocena kada je reč o predugačkim propisima gde listanje strane po strane može da bude dugotrajan proces ukoliko je ono što tražite negde na sredini ili samom kraju propisa.

Tumačenja i primena - Ova opcija za rezultat daje meni sa 4 podopcije: Podzakonska akta, Sudska praksa i službena mišljenja, Modeli i obrasci, Komentari i napomene. Ukoliko otvoreni tekst ne sadrži vezu ka nekim od ovih opcija ona će biti onemogućena. U prethodnom delu ovog istog odeljka 4.1.4 Tekst propisa spomenuta su tumačenja i primena kada su linkovani članovi u pitanju. Razlika između prikaza podataka iz člana i putem opcije Tumačenja i primena je u tome što se za član pojavljuju samo oni koji se tiču datog člana a u okviru opcije Tumačenja i primena je prikaz na nivou celog teksta. To znači da se svi oni podzakonski akti, sudska praksa, službena mišljenja, modeli i komentari i napomene na koje budete nailazili otvarajući članove propisa nalaze sumirani na jednom mestu pod opcijom Tumačenja i primena. Posmatrani primer Zakona o radu sadrži podatke u okviru svih podopcija Tumačenja i primena.


Ukoliko odaberete podopciju Podzakonski akti dobićete sledeći prikaz:


Forma sadrži listu svih podzakonskih akata koji su povezani za Zakon o radu. Prikazani su njihovi nazivi i glasila u kojima su objavljeni a ikonice u prvoj koloni pružaju informaciju o tome da li se radi o važećim ili nevažećim propisima. Otvaranje teksta sa ove liste vrši se jednim klikom na naziv i automatski se otvara tekst biranog podzakonskog akta (slika ispod).


Za olakšani pregled ovog propisa u panelu su dostupne opcije za pretragu i štampu a u gornjem desnom uglu lupa za uvećavanje cele forme preko celog ekrana. Strelice sa leve i desne strane naziva propisa omogućavaju da se krećete kroz ostale podzakonske akte Zakona o radu a da pritom ne morate da se vraćate na prethodnu listu. Ukoliko to ipak želite odaberite strelicu koja pokazuje levo a koja se nalazi u gornjem desnom uglu ove forme. Da zatvorite ovu formu dovoljno je da kliknete na x.

Princip otvaranja drugih podopcija iz padajućeg menija Povezani akti vrši se na isti način kako je prethodno za Podzakoncke akte objašnjeno.

Opcija Istorija propisa nudi mogućnost uvida u originalni i sve naredne verzije propisa posle svake od izmena koje je dati propis imao u toku vremena. U delu 4.1.4 Tekst propisa napomenuto je kako možete otvarati ove verzije propisa pokretajući ih preko linkovanih brojeva glasila na samom početku prečišćenog teksta propisa. Ovde govorimo o drugom načinu pristupa istim ovim verzijama datog propisa i to putem opcije Istorija propisa iz levog menija. Birajući link sa brojem i godinom glasila otvoriće se tekst istorije. Odavde imate mogućnost da pogledate kako je izgledao tekst Zakona o radu koji je objavljen u broju 24/2005 ali isto tako i kako je izgledao posle izmene u broju 61/2005 ili posle izmene 54/2009 a koja uključuje i prethodno napomenutu. Dajemo prikaz otvorene verzije 61/2005:



Ukoliko želite da uporedo sa trenutno otvorenim prečišćenim tekstom Zakona o radu posmatrate i neki drugi propis upotrebite opciju Uporedi. Klikom na opciju Uporedi otvoriće se forma koja omogućava pretragu propisa ili označavanje istorije otvorenog propisa za poređenje. Dovoljno je da u polje predviđeno za naziv ukucate željeni propis i potvrdite na Enter. U primeru na slici izvršena je pretraga i pronađen je Pravilnik o registraciji kolektivnih ugovora. Polja za sužavanje pretrage (na propise, sudsku praksu, sl.mišljenja i modele) su ovde omogućena, identično kao kod centralizovane pretrage na vrhu stranice.


Klikom na naziv nađenog propisa otvoriće se uporedna forma. Leva strana je uvek rezervisana za prvobitno otvoreni propis a desna za propis koji ste naknadno tražili opcijom Uporedi. Za oba teksta omogućene su opcije za pretragu u okviru teksta i štampu. Ukoliko želite da otvorite drugi tekst i uporedite ga sa, u ovom slučaju, Zakonom o radu dovoljno je da se strelicom levo vratite na prethodni korak i ponovite postupak pretrage. Leva strana uporedne forme će ostati ista a na desnoj će biti prikazan propis koji ste naknadno potražili. Ovu formu zatvarate koristeći x u gornjem uglu.


Da biste mogli da uporedite neki propis sa njegovom prethodnom verzijom, neophodno je da za isti u bazi postoji tekst istorije propisa, u suprotnom taster će biti nedostupan za čekiranje.

Taster Lista biranih naslova služi za lakše kretanje kroz poslednje otvarane tekstove.



Biranjem opcije Štampa otovriće se forma za štampu čiji izgled varira u odnosu na to koji pretraživač koristite. U okviru forme možete birati u koliko primerka želite da dati propis odštampate a nakon toga je dovoljno da potvrdite. Ukoliko želite da odštampate samo deo teksta propisa neophodno je da željeni deo označite klasičnom selekcijom pomoću miša. Kada to učinite kliknite na opciju Štampaj. Otvoriće se mogućnost biranja 2 opcije.


Ukoliko ostajete pri tome da odštampate samo deo teksta birajte opciju Označen tekst a ukoliko ipak želite sve onda opciju Kompletan tekst. Nakon odabira željene opcije otvoriće se prethodno pomenuta forma pretraživača u okviru koje je dovoljno samo da, bez ikakvih dodatnih podešavanja, potvrdite kako bi se tekst i odštampao. Princip rada štampe isti je bez obzira gde se ova opcija pojavljuje u programu.


Ikonice A+ i A- omogućavaju uvećanje ili umanjenje prikazanog teksta. Uvećanje i umanjenje se razlikuje od pretraživača koji koristite te će se recimo u Mozilli uvećavati i smanjivati kako tekst tako i pozadina na kojoj se nalazi, dok u Chrome-u samo tekst u granicama pozadine što je praktičnije.


Poslednja opcija u meniju je opcija u vidu zvezde koja je namenjena za izdvajanje propisa u Korisničku bazu. Dovoljno je da klikom na ovu opciju i potvrdom na pitanje da želite da se ovaj propis nađe u korisničkoj bazi formirate svoju bazu, koja može biti sastavljena od onih propisa koje najčešće koristite u radu. Propis će i dalje ostati deo odeljka Propisi a vi na ovaj način samo pravite prečicu u korisničkoj bazi. Kada ste propis izdvojili u Korisničku bazu zvezda će promeniti izgled u “punu zvezdu“. Više o ovome i funkcionisanju korisničke baze pogledajte u odeljku 4.4 Korisnička baza.

Opcija Započni praćenje ovog zakona je detaljno objašnjena u odeljku 3.1.1 Uključivanje zakona za praćenje kroz rubriku Propisi Alarm.

4.1.6 Veza propisa sa pripadajucim aktima

Kada govorimo o vezama propisa sa pripadajućim aktima mislimo na istoriju propisa, podzakonske akte, sudsku praksu, službena mišljenja, modele i obrasce ali isto tako i komentare i napomene od strane naše pravne redakcije. Kako bismo vam objasnili na koji način da pristupite svim povezanim aktima jednog propisa koristićemo primer Zakona o radu.

Linkovani članovi

Kao što smo u prethodnim poglavljima spominjali numerisani članovi teksta propisa na pojedinim mestima imaju drugačiji prikaz. Uokvireni su i ispunjeni crvenom bojom. Ovako prikazani članovi sadrže povezane akte koji su u vezi sa datim članom. Na slici ispod prikazana je forma koju ćete dobiti ukoliko, primera radi, kliknete na član 177 Zakona o radu.


U zaglavlju stoji pored naziva forme (Tumačenja i primena) i naziv propisa i član na koji se otvorena povezana akta odnose. U vidu kartica biće podeljeni podaci koji su povezani sa biranim članom. To mogu biti Podzakonska akta, Sudska praksa, Službena mišljenja, Modeli i obrasci i Komentari i napomene. Neće se pojavljivati one kartice za koje ne postoje podaci za dati član. U slučaju člana 177 Zakona o radu postoje povezani tekstovi Sudske prakse, Službenih mišljenja, Modela, Komentara i napomena. Na slici prikaz otvorene kartice Modela. Svaka kartica u zavisnosti od podataka na koji se odnosi prikazivaće i različite informacije u kolonama pored Naziva tekstova.

Otvaranje teksta sa prikazane liste vrši se jednostavnim klikom na naziv željenog teksta. Ukoliko sa primera sa slike otvorimo drugi model po redu Predlog poslodavca za sporazumni prestanak radnog odnosa dobićete sledeću formu:


I dalje Vam naziv forme govori o tome da se nalazite u Tumačenjima i primeni a ispod je jasno naznačen naziv otvorenog modela. Strelice sa leve i desne strane naziva modela omogućavaju da se krećete kroz ostale modele a da pritom ne morate da se vraćate na prethodnu listu. Ukoliko to ipak želite odaberite strelicu koja pokazuje levo a koja se nalazi u gornjem desnom uglu ove forme pored lupe za uvećanje/umanjenje forme. Za olakšani pregled teksta modela u sivom panelu dostupne su opcije za pretragu, promenu pisma, preuzimanje modela, štampu i uvećanje/umenjenje teksta modela. U gornjem desnom uglu je lupa za uvećanje forme preko celog ekrana. Da zatvorite ovu formu dovoljno je da kliknete na x.

Princip rada i otvaranja teksta identičan je u okviru svake od priloženih kartica.

4.1.7. Poslednje otvarani dokumenti

Jedna od pametnih opcija aplikacije Propis Soft jeste pamćenje otvaranih dokumenata, kojom se olakšava prelazak sa jednog na drugi tekst. Svaki otvoreni dokument (propis, sudska praksa, model...) će se poređati po hronološkom redu vašeg otvaranja u okviru tabova u donjem delu prozora. Na taj način se možete lako vratiti na prethodne tekstove, bez straha da će vam neki od tekstova promaći ako ste slučajno zatvorili. Na slici ispod uokviren je panel otvaranih tekstova, koje možete ponovo otvoriti, listati pomoću strelica ili brisati sa panela pomoću tastera x:


4.2 Sudska praksa i službena mišljenja

Baza programa sadrži preko 13.000 primera iz sudske prakse, stavova suda, objašnjenja i službenih mišljenja resornih ministarstava i drugih nadležnih organa. Broj se konstantno povećava obzirom na ažurnost naše pravne redakcije.

Pristup celokupnoj bazi Sudske prakse i službenih mišljenja omogućeno je putem druge opcije levog menija programa koji nosi naziv Sudska praksa i službena mišljenja. U okviru nje nalaze se dve celine: Oblasti i Pretraga. Na slici je dat prikaz ove dve celine u vidu kartica.


Oblasti – automatski se prikazuje kada prvi put uđete u Sudsku praksu i službena mišljenja. U vidu stabla su prikazane oblasti. Svaka od oblasti dalje je podeljena na pripadajuće podoblasti. Radi lakšeg snalaženja, nazivi oblasti i podoblasti podudaraju se sa nazivima u okviru odeljka Propisi. Klikom na strelicu ispred naziva oblasti (u primeru na slici: Rad i zapošljavanje) stablo će se dalje razgranati i prikazati podoblasti. Biranjem podoblasti dolazite do liste sudske prakse i službenih mišljenja koja se u željenoj podoblasti nalaze.

Pretraga – druga celina odnosno kartica u okviru koje možete pretraživati bazu sudske prakse i službenih mišljenja birajući ponuđene kriterijume pretrage.

Pored pretrage po naslovu i tekstu koja dominira na početku, možete koristiti i dodatne opcije za pretragu a koje takođe možete upotrebljavati samostalno ili u kombinaciji. Kombinovanje više kriterijuma pretrage preporučujemo naročito onda kada kao rezultat dobijete listu koja sadrži veći broj tekstova sudske prakse i službenih mišljenja. Posle svake izvršene pretrage a neposredno pre naredne obavezno poništite unete kriterijume kako neki od njih greškom ne bi uticao na naredno pretraživanje.

Detaljni opis i funkcionalnosti u okviru svake od opisanih kartica možete pogledati u narednim poglavljima.

4.2.1 Oblasti Sudske prakse i službenih mišljenja

Celokupna baza sudske prakse i službenih mišljenja podeljena je po oblastima i pratećim podoblastima koji su sastavni deo kartice Oblasti. Rad u okviru ove kartice objasnićemo nad konkretnim primerom.

Krenućemo od pretpostavke da Vas zanima tekst koji se tiče radnih odnosa.


Odaberite oblast Rad i zapošljavanje tako što ćete kliknuti na strelicu ispred samog naziva. Primetićete kao što je na slici i prikazano da se stablo dodatno proširilo na podoblasti. Od ponuđenih birajte podoblast Radni odnosi (prava i obaveze, kolektivno pregovaranje) klikom na sam naziv.

Kao rezultat sa desne strane menija dobićete listu svih tekstova koji ovoj podoblasti pripadaju. U zaglavlju liste će uvek biti naznačeno u kom odeljku programa se nalazite, naziv oblasti ili podoblasti koju ste otvorili i brojno stanje tekstova sudske prakse i službenih mišljenja koji se u njoj nalaze.

Lista sudske prakse i službenih mišljenja sadrži:

- Ikonicu koja se razlikuje u odnosu na to da li se radi o tekstu sudske prakse ili službenom mišljenju,

- Naziv teksta

- Nadležni organ koji je doneo odluku ili objavio mišljenje

- Datum kada je odluka donešena ili mišljenje objavljeno

- Tip teksta odnosno naznaka da li se radi o tekstu sudske prakse ili službenom mišljenju (tekstualno tumačenje ikonica iz prve kolone).

Poredak je takav da Vam uvek u prvom planu, na početku liste budu prikazani noviji tekstovi shodno datumu donošenja odnosno datumu presude.

Kako biste otvorili željeni tekst sa liste dovoljno je da jednom kliknete na naziv. U primeru odabran je prvi tekst sa liste Stupanje na rad kao uslov zasnivanja radnog odnosa (čl. 8. i 37. Zakona o radnim odnosima u državnim organima) i u donjem delu liste dobijen je prikaz teksta. Ukoliko želite da otvorite drugi tekst sa liste ponovite postupak tj. jednim klikom odaberite naredni tekst.

4.2.2 Pretraga Sudske prakse i službenih mišljenja

Omogućena je pretraga po:

- naslovu sudske prakse/službenih mišljenja,

- tekstu sudske prakse/službenih mišljenja,

- tipu teksta,

- oblastima,

- nadležnom organu,

- datumu ili periodu donete presude/objavljivanja mišljenja

Pretraga po naslovu. U polje za pretragu po naslovu unesite jedu ili više ključnih reči. Klikom na taster Traži kao rezultat dobićete sve tekstove sudske prakse i službenih mišljenja koji u svom nazivu sadrže „koren“ upisanih reči bez obzira na njihov redosled u nazivu. Ako rezultat koji ste dobili i dalje predstavlja dužu listu možete je suziti dodavanjem dodatnih reči u ovo polje. Objašnjenje: ukoliko reč po kojoj pretražujete ima manje ili jednako 5 karaktera pretraživaće se po tačno toj reči. Međutim ukoliko je reč duža od 5 karaktera pretraga se vrši tako što se reč krati na 5 karaktera i pretražuje po dobijenom „korenu“ reči.

Pretraga po tekstu. U polje za pretragu možete uneti reč ili konkretan izraz. Kao rezultat dobićete listu naslova čiji tekstovi u sebi sadrže datu reč ili izraz. Ovde je veoma važno napomenuti da se reč/izraz ne krati na koren reči već se pretraga vrši po tačno upisanim kriterijumima pretraživanja.


Tip teksta. Radi se o podeli na Sudsku praksu i Službena mišljenja te je samim tim omogućeno pretraživanje samo u okviru sudske prakse ili samo u okviru službenih mišljenja ili pak u okviru obe podele što je automatski i podešeno.

Oblasti sudske prakse i službenih mišljenja. Ovde zapravo imate celokupnu listu oblasti zajedno sa pripadajućim podoblastima identičnu stablu koje je prikazano u okviru prve kartice (objašnjeno u poglavlju 4.2.1 Oblasti Sudske prakse i službenih mišljenja). Radi preglednosti Oblasti su prikazane velikim a podoblasti malim slovima. Prisustvo ovog kriterijuma pretrage i u ovom delu zapravo omogućava pretraživanje u okviru svake oblasti ili podoblasti što niste u mogućnosti da činite u okviru prve kartice. Možete birati željenu oblast/podoblast u padajućem meniju uz kombinaciju sa bilo kojim drugim kriterijumima pretrage.

Nadležni organ. Lista nadležnih organa zavisna je od biranog tipa. Na primer, ukolilko ste za tip odabrali sudsku praksu u padajućem meniju Nadležnog organa naći će se samo nadležni organi koji se tiču sudske prakse.

Datum ili period donete presude/objavljivanja mišljenja. Mogućnost pretraživanja sudske prakse i službenih mišljenja na osnovu datuma presuda ili datuma kada je ministarstvo objavilo neko mišljenje. Ukoliko znate konkretan datum obeležite isti u oba polja (Od i Do) a ukoliko niste sigurni u datum možete birati vremenski interval.

Svaki od navedenih kriterijuma pretrage možete koristiti samostalno ili kao kombinaciju sa bilo kojim drugim kriterijumom i to upisivajući parametre ili birajući iste sa već ponuđenih padajućih menija u pretrazi.

Primera radi zanima vas da pogledate da li se oglasilo Ministartvo finansija sa nekim mišljenjem od dana stupanja na snagu Zakona o zateznoj kamati 25.12.2012. godine. U ovom slučaju nećemo koristiti pretragu po naslovu obzirom na raznolikost naziva tesktova. Ubeležite one parametre kojima raspolažete.

Pretragu postavljamo samo u okviru službenih mišljenja dok za oblast biramo imovinsko-pravne odnose. Za nadležni organ potrebno je označini Ministartvo finansija a za datum ćemo postaviti vremenski interval od dana stupanja Zakona o zateznoj kamati na snagu 25.12.2012. pa do trenutnog datuma. Na slici ispod pogledajte navedenu kombinaciju kriterijuma za pretragu na osnovu koje dolazite do rezultata od 16 tekstova službenih mišljenja.


Ukoliko želite da suzite pretragu možete kao dodatni kriterijum upisati ključnu reč „kamate“ u polje za pretragu po naslovu i pretražiti ponovo. Na slici ispod primetićete da su od 16 prethodno dobijenih tekstova preostala 2 koja zadovoljavaju unete kriterijume pretrage te i predstavljaju konkretan rezultat onoga što smo na početku tražili.


Preporučujemo da posle svake izvršene pretrage a neposredno pre naredne obavezno poništite unete parametre kako neki od njih greškom ne bi uticao na naredno pretraživanje.

4.2.3 Tekst sudske prakse i službenih mišljenja

Kada koristeći jedan od načina pretraživanja objašnjenih u prethodnim poglavljima 4.2.1 Oblasti Sudske prakse i službenih mišljenja i 4.2.2 Pretraga Sudske prakse i službenih mišljenja dođete do željenog teksta dovoljno je da klikom na sam naziv i otvorite isti.

Tekstovi sudske prakse i službenih mišljenja nemaju linkove u samom tekstu te preostaje samo da tekst pročitate. U većini tekstova kao deo naslova naznačena je i veza sa propisom. Na slici ispod primetićete da se u produžetku naslova u zagradi nalazi broj člana 29 i naziv propisa Zakon o javnoj svojini.


Na samom kraju teksta stoji još jedan važan podatak a to je nadležni organ, broj i datum donošenja. U primeru na slici možete jasno videti da se radi o mišljenju Ministarstva finansija i privrede koje je objavljeno 20. febuara 2013. godine i dat je prikaz broja.

4.2.4 Alatke za rad sa tekstom sudske prakse i službenih mišljenja

Svaki otvoreni tekst poseduje panel za rad sa tekstom koji se sastoji iz dva dela.


Narandžasti panel sadrži tačan naziv otvorenog teksta sudske prakse/službenog mišljenja. Na samom početku ovog panela su strelice koje služe za vraćanje na prethodno otvarane tekstove sudske prakse/službenih mišljenja. Uvek je dostupna lista od 10 poslednje otvaranih tekstova. Na krajnjem desnom delu panela nalaze se opcije koje omogućavaju uvećanje teksta kako bi bio pregledniji za čitanje a isto tako i opciju za umanjenje. Dovoljan je klik na lupu sa oznakom plus kako biste uvećalil tekst preko rezultata pretrage ili još jednim klikom da biste tekst otvorili preko celog ekrana. Da biste se vratili u prvobitno stanje dovoljno je da ponovite postupak ali klikom na lupu sa oznakom minus.

Sivi panel sadrži opcije za rad koje se tiču isključivo teksta koji je trenutno otvoren. Sledi pojedinačni opis svake od opcija ovog panela.


Opcija Pretraži služi za pretragu po tekstu. Dovoljan je jedan klik na ovu opciju i ispod se otvara polje za upis ključne reči ili izraza. Nakon što upišete željenu reč ili izraz kliknite pored na ikonicu lupe kako bi pokrenuli pretragu. U primeru na slici izvršena pretraga po reči “procen”. Namerno nismo upisali “procena” obzirom da time sužavamo pretragu na samo taj padež. Klikom na lupu vršite selekciju traženog izraza u celom tekstu sa pozicijom na prvi nađeni. Pored polja u koje smo upisali dati izraz nalaze se strelice koje upućuju na smer pretrage. Biranjem strelice na dole vrši se pozicioniranje na sledeću pronađenu reč. Postupak možete ponavljati do kraja teksta odnosno do poslednjeg pronađenog izraza, kada pretraga u biranom smeru prestaje. Ukoliko želite da se vratite na prethodno pronađeni izraz u tekstu odaberite strelicu u kontra smeru.


Svako naredno upisivanje ključne reči ili izraza poništiće prethodnu pretragu a ukoliko više ne želite da vršite pretragu odaberite x na kraju kako biste zatvorili pretragu.


Opcija Povezani propisi omogućava vezu ka propisu. U slučaju primera sa slike, klikom na ovu opciju pruža se mogućnost pristupa Zakonu o javnoj svojini a da pritom ne morate da prelazite u odeljak Propisi i izlazite iz teksta službenog mišljenja koji posmatrate.


U formi koja se tom prilikom otvara pored naziva propisa i glasila u kojem je propis objavljen i kasnije menjan nalaze se još dve bitne informacije. U prvoj koloni ikonica označava važnost propisa a kolona član označava na koji član ovog propisa se otvoreni tekst sudske prakse/službenog mišljenja odnosi. Ujedno ovo znači i to da kada među propisima potražite Zakon o javnoj svojini u članu 29 naćićete na ovaj isti tekst NADLEŽNOST ZA PROCENU TRŽIŠNE VREDNOSTI NEPOKRETNOSTI (ČL. 29. ZAKONA O JAVNOJ SVOJINI).

Klikom na naziv propisa otvorićemo njegov tekst. Pretragom ćemo doći do člana 29. Ovo je veoma važna opcija obzirom da se u tekstovima sudske prakse poziva na određene članove zakona te imate mogućnost da isti otvorite i pogledate šta se u članu navodi a da pritom na ekranu imate ujedno otvoren i tekst sudske prakse/službenog mišljenja i tekst propisa.


Ukoliko želite da zatvorite tekst propisa dovoljno je da kliknete na x u gornjem desnom uglu forme.


Biranjem opcije Štampa otvoriće se forma za štampu čiji izgled varira u odnosu na to koji pretraživač koristite. U okviru forme možete birati u koliko primerka želite da dati tekst odštampate a nakon toga je dovoljno da potvrdite. Ukoliko želite da odštampate samo deo teksta neophodno je da željeni deo označite klasičnom selekcijom pomoću miša. Kada to učinite kliknite na opciju Štampaj. Otvoriće se mogućnost biranja 2 opcije.


Ukoliko ostajete pri tome da odštampate samo deo teksta birajte opciju Označen tekst a ukoliko ipak želite sve onda opciju Kompletan tekst. Nakon odabira željene opcije otvoriće se prethodno pomenuta forma pretraživača. Sada u okviru ove forme važno je da ne vršite dodatna podešavanja, osim ona vezana za broj primeraka koji želite da štampate. Potvrdite kako bi se tekst i odštampao. Princip rada štampe isti je bez obzira gde se ova opcija pojavljuje u programu.


Ikonice A+ i A- omogućavaju uvećanje ili umanjenje prikazanog teksta. Uvećanje i umanjenje se razlikuje od pretraživača koji koristite te će se recimo u Mozilli uvećavati i smanjivati kako tekst tako i pozadina na kojoj se nalazi, dok u Chrome-u samo tekst u granicama pozadine što je praktičnije.


Na slici iznad prikazan izgled teksta nakon umanjenja.


Poslednja opcija u meniju je opcija u vidu zvezde koja je namenjena za izdvajanje teksta sudske prakse/službenih mišljenja u Korisničku bazu. Dovoljno je da klikom na ovu opciju i potvrdom na pitanje da želite da se ovaj tekst nađe u korisničkoj bazi formirate svoju bazu, koja može biti sastavljena od onih tekstova koje najčešće koristite u radu. Tekst će i dalje ostati sastavni deo odeljka Sudska praksa i službena mišljenja a vi na ovaj način samo pravite prečicu u korisničkoj bazi. Kada ste tekst izdvojili u korisničku bazu zvezda će promeniti izgled u „punu zvezdu“. Više o ovome i funkcionisanju korisničke baze pogledajte u odeljku 4.4 Korisnička baza.

4.3 Modeli i obrasci

U bazi programa nalazi se oko 1000 modela ugovora i obrazaca. Broj se konstantno povećava obzirom na ažurnost naše pravne redakcije.

Pristup celokupnoj bazi Modela i obrazaca omogućeno je putem treće opcije levog menija programa koji nosi naziv Modeli i obrasci. U okviru nje nalaze se dve celine: Oblasti i Pretraga. Na slici je dat prikaz ove dve celine u vidu kartica.


Oblasti – automatski se prikazuje kada prvi put uđete u Modele i obrasce. U vidu stabla su prikazane oblasti. Svaka od oblasti dalje je podeljena na pripadajuće podoblasti. Radi lakšeg snalaženja, nazivi oblasti i podoblasti podudaraju se sa nazivima u okviru odeljka Propisi i Sudska praksa i službena mišljenja. Nisu prikazane one oblasti koje ne poseduju sadržaj. Klikom na strelicu ispred naziva oblasti (u primeru na slici: Imovinsko-pravni odnosi) stablo će se dalje razgranati i prikazati podoblasti. Biranjem podoblasti dolazite do liste Modela i obrazaca koji se u željenoj podoblasti nalaze.

Pretraga – druga celina odnosno kartica u okviru koje možete pretraživati bazu modela i obrazaca birajući ponuđene kriterijume pretrage. Pored pretrage po naslovu koja dominira na početku, možete koristiti i dodatne opcije za pretragu a koje takođe možete upotrebljavati samostalno ili u kombinaciji. Kombinovanje više kriterijuma pretrage preporučujemo naročito onda kada kao rezultat dobijete listu koja sadrži veći broj tekstova sudske prakse i službenih mišljenja. Posle svake izvršene pretrage a neposredno pre naredne obavezno poništite unete kriterijume kako neki od njih greškom ne bi uticao na naredno pretraživanje.

Detaljni opis i funkcionalnosti u okviru svake od opisanih kartica možete pogledati u narednim poglavljima.

4.3.1 Oblasti Modela i obrazaca

Celokupna baza modela i obrazaca podeljena je po oblastima i pratećim podoblastima koji su sastavni deo kartice Oblasti. Rad u okviru ove kartice objasnićemo nad konkretnim primerom.

Krenućemo od pretpostavke da Vas zanimaju svojinskopravni odnosi.


Odaberite oblast Imovinsko-pravni odnosi tako što ćete kliknuti na strelicu ispred samog naziva. Primetićete kao što je na slici i prikazano da se stablo dodatno proširilo na podoblasti. Od ponuđenih birajte podoblast Svojinskopravni odnosi klikom na sam naziv.

Kao rezultat sa desne strane menija dobićete listu svih modela koji ovoj podoblasti pripadaju. U zaglavlju liste će uvek biti naznačeno u kom odeljku programa se nalazite, naziv oblasti ili podoblasti koju ste otvorili i brojno stanje tekstova modela i obrazaca koji se u njoj nalaze.

Lista modela i obrazaca sadrži:

- Ikonicu

- Naziv teksta

- Vrstu modela.

Poredak je po abecednom nazivu modela.

Kako biste otvorili željeni tekst sa liste dovoljno je da jednom kliknete na naziv. U primeru odabran je Ugovor o prodaji nepokretnosti. U donjem delu liste dobijen je prikaz teksta ugovora. Ukoliko želite da otvorite drugi tekst sa liste ponovite postupak tj. jednim klikom odaberite naredni model.

4.3.2 Pretraga Modela i obrazaca

Omogućena je pretraga po:

- naslovu modela

- tekstu modela

- oblastima kojima pripadaju

- vrsti modela.

Pretraga po naslovu. U polje za pretragu po naslovu unesite jedu ili više ključnih reči. Klikom na taster Traži kao rezultat dobićete sve tekstove modela i obrazaca koji u svom nazivu sadrže „koren“ upisanih reči bez obzira na njihov redosled u nazivu. Ako rezultat koji ste dobili i dalje predstavlja dužu listu možete je suziti dodavanjem dodatnih reči u ovo polje. Objašnjenje: ukoliko reč po kojoj pretražujete ima manje ili jednako 5 karaktera pretraživaće se po tačno toj reči. Međutim ukoliko je reč duža od 5 karaktera pretraga se vrši tako što se reč krati na 5 karaktera i pretražuje po dobijenom „korenu“ reči.

Pretraga po tekstu. U polje za pretragu možete uneti reč ili konkretan izraz. Kao rezultat dobićete listu naslova čiji tekstovi u sebi sadrže datu reč ili izraz. Ovde je veoma važno napomenuti da se reč/izraz ne krati na koren reči već se pretraga vrši po tačno upisanim kriterijumima pretraživanja.


Oblasti modela i obrazaca. Ovde zapravo imate celokupnu listu oblasti zajedno sa pripadajućim podoblastima identičnu stablu koje je prikazano u okviru prve kartice (objašnjeno u poglavlju 4.3.1 Oblasti Modela i obrazaca). Radi preglednosti oblasti su prikazane velikim a podoblasti malim slovima. Prisustvo ovog kriterijuma pretrage i u ovom delu zapravo omogućava pretraživanje u okviru svake oblasti ili podoblasti što niste u mogućnosti da činite u okviru prve kartice. Možete birati željenu oblast/podoblast u padajućem meniju uz kombinaciju sa bilo kojim drugim kriterijumima pretrage.

Vrsta modela i obrazaca. Mogućnost pretraživanja po vrsti modela. Izvršena je detaljna podela modela i obrazaca na vrste koje su u padajućem meniju poređane po abecednom redu radi lakšeg pregleda i odabira. Primera radi, ukoliko želite da pogledate samo ugovore možete prvo označiti ovaj kriterijum a onda pretragu sužavati dodajući ostale: određenu oblast ili neku ključnu reč u nazivu.

Svaki od navedenih kriterijuma pretrage možete koristiti samostalno ili kao kombinaciju sa bilo kojim drugim kriterijumom i to upisivajući parametre ili birajući iste sa već ponuđenih padajućih menija u pretrazi.

Primera radi zanima vas Ugovor o prodaji nepokretnosti. Jedan od načina je da direktno u polje za pretragu po naslovu upišete ceo naziv ugovora i pretražite. Drugi način je da pretragu započnete time što ćete za Vrstu odabrati „Ugovor“. Ukoliko odmah nakon toga izvršite pretragu dobićete blizu 200 ugovora te bi bilo poželjno uključiti još neki kriterijum. U primeru na slici ispod, dodali smo delove dve ključne reči „prod nep“ u polje za pretragu po naslovu i za rezultat dobili tri ugovora.


Sa liste od tri dobijena rezultata jasno je uočljiv onaj koji smo tražili te je dovoljan jedan klik na naziv ugovora kako bismo otvorili tekst. Tekst se kao i u ostalim odeljcima otvara ispod liste pretrage.

Preporučujemo da posle svake izvršene pretrage a neposredno pre naredne obavezno poništite unete parametre kako neki od njih greškom ne bi uticao na naredno pretraživanje.

4.3.3 Tekst modela i obrazaca

Kada koristeći jedan od načina pretraživanja objašnjenih u prethodnim poglavljima 4.3.1 Oblasti Modela i obrazaca i 4.3.2 Pretraga Modela i obrazaca dođete do željenog modela dovoljno je da klikom na sam naziv i otvorite isti.


U većini modela ostavljena su prazna polja ili u zagradama naznačeno koje podatke treba uneti. Popunjavanje možete vršiti kada model odštampate ili preuzmete na Vaš računar.

4.3.4 Alatke za rad sa tekstom modela i obrasca

Svaki otvoreni tekst poseduje panel za rad sa tekstom koji se sastoji iz dva dela.


Narandžasti panel sadrži tačan naziv otvorenog teksta. Na samom početku ovog panela su strelice koje služe za vraćanje na prethodno otvarane tekstove modela i obrazaca. Uvek je dostupna lista od 10 poslednje otvaranih tekstova. Na krajnjem desnom delu panela nalaze se opcije koje omogućavaju uvećanje teksta kako bi bio pregledniji za čitanje a isto tako i opciju za umanjenje. Dovoljan je klik na lupu sa oznakom plus kako biste uvećalil tekst preko rezultata pretrage ili još jednim klikom da biste tekst otvorili preko celog ekrana. Da biste se vratili u prvobitno stanje dovoljno je da ponovite postupak ali klikom na lupu sa oznakom minus.

Sivi panel sadrži opcije za rad koje se tiču isključivo teksta koji je trenutno otvoren. Sledi pojedinačni opis svake od opcija ovog panela.


Opcija Pretraži služi za pretragu po tekstu. Dovoljan je jedan klik na opciju i ispod se otvara polje za upis ključne reči ili izraza. Nakon što upišete željenu reč ili izraz kliknite pored na ikonicu lupe kako bi pokrenuli pretragu. U primeru na slici izvršena pretraga po reči “troškov”. Namerno nismo upisali “troškovi” obzirom da time sužavamo pretragu na samo taj padež. Klikom na lupu vršite selekciju traženog izraza u celom tekstu sa pozicijom na prvi nađeni. Pored polja u koje smo upisali dati izraz nalaze se strelice koje upućuju na smer pretrage. Biranjem strelice na dole vrši se pozicioniranje na sledeću pronađenu reč. Postupak možete ponavljati do kraja teksta odnosno do poslednjeg pronađenog izraza, kada pretraga u biranom smeru prestaje. Ukoliko želite da se vratite na prethodno pronađeni izraz u tekstu odaberite strelicu u kontra smeru.


Svako naredno upisivanje ključne reči ili izraza poništiće prethodnu pretragu a ukoliko ste završili sa pretragom odaberite x na kraju kako biste zatvorili pretragu.


Opcija Povezani propisi omogućava vezu datog modela ka propisu. Ukoliko odaberamo ovu opciju u slučaju primera sa slike (otvoren Ugovor o prodaji nepokretnosti) pruža se mogućnost pristupa Zakonu o prometu nepokretnosti i Zakonu o obligacionim odnosima a da pritom ne morate da prelazite u odeljak Propisi i izlazite iz teksta ugovora koji posmatrate.


U formi koja se tom prilikom otvara pored naziva propisa i glasila u kojem je propis objavljen i kasnije menjan nalaze se još dve bitne informacije. U prvoj koloni ikonica označava važnost propisa a kolona član označava na koji član ovog propisa se otvoreni model odnosi. Ujedno ovo znači i to da kada među propisima potražite recimo Zakon o obligacionim odnosima u članovima 454 i 455 naćićete na vezu ka Ugovoru o prodaji nepokretnosti. Zapravo omogućena je veza u oba smera, bilo da se nalazite u tekstu propisa ili ste u modelu.

Klikom na naziv propisa otvorićemo njegov tekst. Odabraćemo Zakon o prometu nepokretnosti i pretragom doći do člana 4 (slika ispod). Ovo je veoma važna opcija obzirom da imate mogućnost da na ovaj način paralelno posmatrate Ugovor u ovom slučaju i jedan od dva ponuđena zakona koji su u vezi sa njim.


Ukoliko želite da zatvorite tekst propisa dovoljno je da kliknete na x u gornjem desnom uglu forme.


Svaki model je dat u latiničnom pismu. Međutim pismo možete promeniti birajući upravo ovu opciju. Automatski dobijate kompletan tekst modela u ćiriličnom pismu. Onog momenta kada promenite pismo u ćirilicu opcija dobija drugi izgled i funkciju te se putem nje možete vratiti na latinično pismo.



Putem opcije Preuzmi možete preuzeti model i sačuvati ga na Vašem računaru. Način preuzimanja zavistan je isključivo od pretraživača koji koristite i podešavanja u okviru njega te će Vam ili ponuditi mogućnost odabira lokacije gde da model sačuvate ili preuzimanje modela izvršiti automatski i smestiti ga na lokaciji koja je određena u pretraživaču (ukoliko niste sami menjali po default-u je to sledeća lokacija: C:\Documents and Settings\Administrator\My Documents\Downloads). Model možete preuzeti u latiničnom i ćiriličnom pismu te pre preuzimanja označite odgovarajuće pismo. Samo preuzete modele možete korigovati i popunjavati. Napomena: Preuzeti modeli su u docx formatu te je neophodno da na računaru imate instaliran MS Word ili Open office.


Biranjem opcije Štampa otvoriće se forma za štampu čiji izgled varira u odnosu na to koji pretraživač koristite. U okviru forme možete birati u koliko primerka želite da dati tekst odštampate a nakon toga je dovoljno da potvrdite. Ukoliko želite da odštampate samo deo teksta neophodno je da željeni deo označite klasičnom selekcijom pomoću miša. Kada to učinite kliknite na opciju Štampaj. Otvoriće se mogućnost biranja 2 opcije.


Ukoliko ostajete pri tome da odštampate samo deo teksta birajte opciju Označen tekst a ukoliko ipak želite sve onda opciju Kompletan tekst. Nakon odabira željene opcije otvoriće se prethodno pomenuta forma pretraživača. Sada je važno da u okviru ove forme ne vršite dodatna podešavanja, osim ona vezana za broj primeraka koji želite da štampate. Potvrdite kako bi se tekst i odštampao. Princip rada štampe isti je bez obzira gde se ova opcija pojavljuje u programu.


Ikonice A+ i A- omogućavaju uvećanje ili umanjenje prikazanog teksta. Uvećanje i umanjenje se razlikuje od pretraživača koji koristite te će se recimo u Mozilli uvećavati i smanjivati kako tekst tako i pozadina na kojoj se nalazi, dok u Chrome-u samo tekst u granicama pozadine što je praktičnije.


Na slici iznad prikazan izgled teksta nakon umanjenja.


Poslednja opcija u meniju je opcija u vidu zvezde koja je namenjena za izdvajanje modela i obrasca u Korisničku bazu. Dovoljno je da klikom na ovu opciju i potvrdom na pitanje da želite da se ovaj model nađe u korisničkoj bazi formirate svoju bazu, koja može biti sastavljena od onih modela i obrazaca koje najčešće koristite u radu. Tekst će i dalje ostati sastavni deo odeljka Modeli i obrasci a vi na ovaj način samo pravite prečicu u korisničkoj bazi. Kada ste tekst izdvojili u korisničku bazu zvezda će promeniti izgled u „punu zvezdu“. Više o ovome i funkcionisanju korisničke baze pogledajte u odeljku 4.4 Korisnička baza.

4.4 Korisnička baza

U sastavu programa Propis Soft Online omogućeno je formiranje Korisničke baze propisa, sudske prakse i službenih mišljenja kao i modela i obrazaca. Ukoliko svakodnevno imate potrebu za određenim propisima a kako ne biste svaki put vršili pretragu za istim omogućili smo Vam da na jednostavan način izdvojite propise u svoju ličnu bazu. Kada prvi put otvorite tekst propisa u radnom panelu odaberite opciju - Dodaj tekst u korisničku bazu:


Ovim ste napravili praktično prečicu najčešće korišćenog propisa u posebnom delu programa koji nosi naziv Korisnička baza.

Ovo isto možete učini za tekstove sudske prakse, službenih mišljenja ili pak modele ugovora i obrazaca kako biste kasnije lakše došli do njih.

Šta ovo zapravo za Vas znači?

Umesto da svakodnevno pretražujete istu grupu propisa, sudske prakse ili modela, korišćenje programa možete svesti na korišćenje Korisničke baze obzirom da će ona sadržati samo ono što ste lično Vi tu izdvojili a što je Vama potrebno u radu. Čak i ukoliko preterate sa popunjavanjem Korisničke baze omogućena Vam je jednostavna pretraga po naslovu.

4.4.1 Formiranje Korisničke baze i prikaz

Na slici ispod izvršena je pretraga propisa. Korišćena je pretraga propisa po naslovu gde smo upisali tačan naziv propisa. U pitanju je Zakonik o krivičnom postupku. Kao rezultat dobijena je lista od 6 propisa koju u svom nazivu sadrže sve upisane reči. Klikom na željeni naziv propisa otvorili smo tekst. U sivom panelu potrebno je odabrati ikonicu koja se nalazi na desnom kraju i ima izgled:


Nakon ovoga pojaviće se pitanje „Da li ste sigurni da želite da se ovaj dokument nađe u korisničkoj bazi?“ na koje je potrebno potvrdno odgovoriti. Prateći ovaj isti postupak možete uneti onoliko propisa koliko želite. Isti princip rada važi i za unos sudske prakse i službenih mišljenja kao i modela i obrazaca u Korisničku bazu. Kada završite sa delom unosa tekstova možete otvoriti odeljak levog menija koji nosi naziv Korisnička baza. Dobićete sledeći prikaz:


U levom meniju u odeljku Korisnička baza nalazi se pretraga. Omogućen je pregled po tipu teksta i automatski su obeleženi Propisi tako da pri ulasku u korisničku bazu odmah dobijate listu izdvojenih propisa. Ukoliko je lista duža dodavanjem ključne reči u polje ispod možete izvršiti pretragu i suziti listu. Padajući meni sadrži i ostale tipove tekstova te ukoliko odaberete Sudsku praksu i službena mišljenja dobićete listu svih onih tekstova sudske prakse i službenih mišljenja koje ste u korisničku bazu izdvojili.


Isto to važi i za posednju opciju u padajućem meniju Korisničke baze a koja se odnosi na pregled izdvojenih tekstova Modela i obrazaca:


Otvaranje teksta se vrši jednostavnim klikom na naziv željenog teksta, koji se otvara na identičan način sa svim pratećim opcijama kao i u ostalom delu programa što je detaljno opisano u poglavljiva za rad sa tekstom za svaki od tipova pojedinačno.

4.4.2 Uklanjanje dokumenata iz Korisničke baze

Svoju korisničku bazu možete vremenom menjati te postojeće dokumente pojedinačno uklanjati i dodavati druge. Takođe možete kompletno ukloniti sve dokumente koje ste izdvojili u korisničku bazu i iznova je fomirati.

Uklanjanje iz korisničke baze možete vršiti na dva načina.

Prvi način: korišćenjem opcije Ukloni koja je stastavni deo korisničke baze i nalazi se u zaglavlju liste. Ova opcija sadrži mogućnost uklanjanja obeleženih dokumenata na listi i uklanjanje svih koji se tu nalaze bez obzira da li ste neke obeležili ili ne.


Ukoliko želite da uklonite samo određene dokumente sa liste čekirajte kvadratić koji se nalazi ispred samog naziva dokumenta. Možete označiti jedan ili više njih a potom u zaglavlju odaberite opciju Ukloni i podopciju Obeležene. Nakon odabira pomenute podopcije dokumenti koje ste obeležili neće više biti sastavni deo korisničke baze a Vi ih svakako možete ponovo pronaći u ostalom delu programa u odeljku kome inače pripadaju.

Biranjem druge podopcije Sve u primeru sa slike iznad uklonili biste svih 5 prikazanih modela sa liste bez obzira da li je neki obeležen ili ne. Ova opcija je praktična ukoliko imate veću listu a želite da uklonite sve i time ispraznite korisničku bazu kako biste krenuli u proces formiranja nove.

Drugi način: korišćenjem opcije u sivom panelu - Ukloni dokument iz korisničke baze:


Ova opcija je namenjena pojedinačnom isključivanju dokumenta iz korisničke baze i neophodno je otvoriti tekst kako bi Vam postala dostupna. Tekst možete otvoriti iz korisničke baze (ali isto tako i iz ostalih delova programa) klikom na naziv sa liste.


Nakon što se tekst otvori odaberite opciju „pune zvezde“ iz sivog panela (označeno na slici iznad). Nakon toga neophodno je potvrdno odgovoriti na sigurnosno pitanje „Da li ste sigurni da želite da uklonite ovaj dokument iz korisničke baze?“. Birani dokument će biti uklonjen iz korisničke baze.

4.5 Kalkulator sudskih taksi

Kalkulator je namenjen za obračun sudskih taksi, a izrađen je prema u skladu sa važećim Zakonom o sudskim taksama ("Sl. glasnik RS", br. 28/94, 53/95,… i 106/2015), odnosno.

Kod svakog obračuna nalaze se posebno izdvojene napomene koje se odnose na obračun takse u posebnim slučajevima, kako biste bili sigurni da obračun vršite u skladu sa Zakonom.

Obračun sudskih taksi moguć je po svim postupcima, kao i svim podnescima, odlukama ili radnjama:

I parnični i izvršni postupak

II vanparnični postupak

III zemljišno - knjižni postupak i postupak za upis u druge javne knjige o nepokretnostima

IV takse u stečajnom postupku i postupku reorganizacije

IVa upis u sudski registar

VI krivični postupak po privatnoj tužbi

VIa prekršajni postupak

VII postupak u upravnim sporovima i postupak za sudsku zaštitu

VIII posebni slučajevi


Obračun se vrši postupno u nekoliko jednostavnih koraka, za šta je potrebno tek nekoliko sekundi:

1. najpre se vrši odabir vrste postupka,

2. zatim konkretnog podneska, odluke ili radnje za koju se plaća taksa,

3. upisivanjem vrednosti spora, prava ili potraživanja (ukoliko je vrednost neprocenjiva ovaj korak ne postoji, već odmah dobijate iznos takse),

4. prikaz iznosa sudske takse.


Zatim, omogućen je i obračun taksi prema vrsti nadležnog suda (tamo gde je to propisano):

1. Sud opšte nadležnosti,

2. Privredni sud:

- pravna lica i preduzetnici

- fizička lica koja nisu preduzetnici

Takođe, moguć je izbor između nadležnog suda ili javnog izvršitelja – kada je u pitanju izvršni postupak.

Obezbeđena je ažurnost, tako da će program ispratiti svaku promenu zakona, odnosno smanjenje, povećanje postojećih ili uvođenje novih taksi.

Uspešan rad želi vam PROFI SISTEM COM!